Zdjęcie na górze stony - Impact Clean Power Technology
Impact Clean Power Technology

Czołowy polski producent systemów bateryjnych, lider europejskiego rynku elektromobilności.

Impact Clean Power Technology

Inventing ways to manage your energy. Everyday.
Inventing ways to manage your energy. Everyday.

Impact Clean Power Technology to czołowy polski producent systemów bateryjnych, lider europejskiego rynku elektromobilności. W ramach swojego portfolio rozwija również stacjonarne, wielkoskalowe magazyny energii. W 2022 roku większościowy pakiet akcji spółki nabyła należąca do TDJ Grupa Grenevia (dawniej FAMUR).

Akwizycja Impactu wpisuje się w strategię TDJ w obszarze Equity, której główne założenia to inwestycje w spółki posiadające skalowalny model biznesowy, wysoki potencjał eksportowy oraz własny produkt i markę. Efektem transakcji jest dalsze umacnianie pozycji spółki w obszarze związanym z zieloną transformacją gospodarki.

1,2 GWh

mocy produkcyjnych po uruchomieniu GigafactoryX

Dlaczego wierzymy w IMPACT?
Dlaczego wierzymy w IMPACT?

Impact Clean Power Technology zajmuje się produkcją i integracją zaawansowanych systemów magazynowania energii w ogniwach litowo-jonowych.

Dostarcza szyte na miarę baterie, głównie dla sektora elektromobilności. Jest także dostawcą wielkoskalowych magazynów energii dla segmentu OZE i przemysłowych systemów zasilania. Firma cały czas pracuje nad kolejnymi generacjami swoich produktów. Jest gotowa, aby efektywnie wspierać globalne działania zmierzające do transformacji gospodarki w stronę bezemisyjności i wykorzystania szans związanych z nadchodzącą rewolucją wodorową, planując rozwijać systemy wykorzystujące ogniwa paliwowe oparte o to paliwo.

  • Impact Clean Power Technology to lider europejskiego rynku e-mobility, który od lat opracowuje innowacyjne produkty dla dynamicznie rozwijającego się rynku.
  • Posiada ugruntowaną pozycję na europejskim rynku e-mobility, a postępująca rewolucja w tym segmencie stwarza szanse na dalsze skalowanie biznesu i jego globalny rozwój.
  • Zespół Impact to ponad stu inżynierów, którzy stale rozwijają nowoczesne systemy bateryjne i rozwiązania heavy duty dla przemysłu.
  • To skalowalny biznes, który już udowodnił, że zaawansowane technologicznie, własne produkty mogą być podstawą do osiągnięcia pozycji regionalnego lidera w niezwykle konkurencyjnej branży.
  • Działalność Impactu stwarza pole do synergii z innymi spółkami przemysłowymi należącymi do TDJ.
  • Rozwój własnych technologii opartych o paliwo wodorowe może stanowić fundament do dalszego rozwoju spółki w nowym obszarze.
Jak wygląda zaangażowanie TDJ?
Jak wygląda zaangażowanie TDJ?

W ramach inwestycji zaangażowaliśmy zespoły TDJ Business Excellence, wyspecjalizowane w obszarach takich jak: poprawa efektywności, skalowanie biznesu, rozwój nowych projektów, pozyskiwanie finansowania. Dodatkowo wsparliśmy Impact naszym potencjałem finansowym. Wspólnie opracowaliśmy plan zwiększenia mocy produkcyjnych i rozwoju spółki na rynkach zagranicznych. Rozpoczęliśmy budowę GigafactoryX – fabryki baterii dla e-mobility.

Efekty 3x większenie mocy produkcyjnych po pierwszym roku zaangażowania

Dzięki współpracy specjalistycznych zespołów TDJ Business Excellence z zespołem Impact moce produkcyjne spółki zostały znacząco zwiększone. W ciagu pierwszych miesięcy praktycznie bezinwestycyjnie zwiększono je z poziomu 0,2 do 0,6 GWh rocznie. Dodatkowo w projekt budowy GigafactoryX zaangażowana jest należąca do TDJ spółka teamtechnik Production Technology Poland, która odpowiada za dostawę i montaż linii produkcyjnej. To modelowy przykład współpracy i osiągania synergii przez podmioty będące częścią TDJ. Synergia, w ramach jednej grupy umożliwia naszym spółkom uzyskanie istotnych przewag rynkowych.

Wyzwania na przyszłość
Wyzwania na przyszłość
  • Powstająca GigafactoryX będzie jednym z największych tego typu zakładów w Europie i zwiększy moce produkcyjne spółki do poziomu 1,2 GWh w 2024 i ponad 4 GWh rocznie w 2027 roku, co zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw systemów bateryjnych dla największych światowych marek. W wyniku zastosowanych technologii cykl montażu pojedynczej baterii wyniesie jedynie 11 min, dokładnie tyle czasu zajmie powstanie ważącego nawet 500 kg systemu bateryjnego dla e-mobility i energetyki.
  • Po zakończeniu inwestycji w GigafactoryX w Polsce będą powstawać systemy zasilania w oparciu o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO, LFP i NMC. Planowana wydajność ma wynieść kolejno w 2024 roku 16 tys. sztuk, a od 2025 roku 17 tys. sztuk.
  • W obliczu rosnącej popularności e-mobilności i prognoz zakładających wzrost popytu na systemy bateryjne w Europie ugruntujemy pozycję Impactu, jako lidera w tym obszarze.