TDJ startuje z nowymi inwestycjami venture capital
TDJ startuje z nowymi inwestycjami venture capital
  • TDJ ma nową strategię inwestycyjną w obszarze venture capital (VC). W jej ramach zainwestuje do 200 mln zł w spółki znajdujące się fazie wzrostu (growth).
  • TDJ Venture będzie aktywnie szukał atrakcyjnych spółek w Polsce i regionie CEE
  • Fundusz VC TDJ – TDJ Pitango Ventures zakończył już poszukiwanie nowych spółek. Teraz skupi się na budowie wartości firm portfelowych i będzie brał udział w ich kolejnych rundach inwestycyjnych.

Rodzinna firma inwestycyjna TDJ rozpoczyna realizację nowej strategii w obszarze venture capital. W najbliższych latach planuje zainwestować do 200 mln złotych w dojrzałe startupy, we wzrostowych branżach takich jak automatyzacji, opakowań, OZE, magazynowania energii, proptechu i innych, w których najpełniej będzie można wykorzystać efekty synergii pomiędzy innymi aktywami TDJ i kompetencjami jego zespołu.

TDJ Venture będzie inwestował w firmy w fazie wzrostu (growth), szukając dojrzałych projektów, które posiadają innowacyjny model biznesowy, dobry zespół i już przynoszą zyski. TDJ interesują firmy z dużym potencjałem do skalowania biznesu. Wielkość zaangażowania TDJ Venture w pojedyncze rundy będzie mieściła się w przedziale pomiędzy 10 a 40 mln złotych.

Zgodnie z nową strategią, w ramach TDJ Venture chcemy współpracować z zespołami, którym będziemy w stanie pomóc i które na taką pomoc będą gotowe. Zależy nam na wykorzystaniu naszych kompetencji i aktywów zgromadzonych w obszarach TDJ Equity, gdzie inwestujemy w dojrzałe spółki z różnych branż, czy też TDJ Estate, gdzie mocno rozwijamy segment mieszkaniowy. – komentuje Tomasz Domogała, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ.

Nadal będziemy ściśle współpracować z Pitango VC z Izraela, którego zespół będzie wspierać nas swoją wiedzą i globalną siecią kontaktów – dodaje Tomasz Domogała.

Współpraca z Pitango jest zresztą wielopoziomowa. TDJ jest zaangażowany jako inwestor pasywny (limited partner) w izraelskie fundusze Pitango.

W ramach działalności obszaru Venture, TDJ współtworzy z izraelskim Pitango VC i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) fundusz TDJ Pitango Ventures. W jego portfelu znalazły się między innymi takie firmy jak rewolucjonizująca rynek meblarski spółka Tylko i przewidująca zachowania zakupowe klientów Cosmose AI. Każda z nich warta jest już ponad 100 mln dolarów.

TDJ Pitango Ventures zainwestował do tej pory w dziewięć spółek. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tempa, w jakim rosną. Chcemy je nadal wspierać i uczestniczyć w kolejnych rundach pozyskiwania kapitału. Dlatego nie będziemy poszukiwać już nowych inwestycji – powiedział Tomasz Domogała.

W portfelu TDJ Pitango Ventures oprócz Tylko, Cosmose AI, znajdują się obecnie takie spółki jak: Neptune, Stethome, CallPage, GG Predict, Syntoil, Vocaly i SmartDust.

 

Polski rynek inwestycji venture capital rozwija się bardzo prężnie. W 2019 roku fundusze dokapitalizowały startupy kwotą 1,2 mld złotych, a w 2020 roku niemal podwoiły swoje zaangażowanie, inwestując łącznie 2,1 mld złotych. Według ostatnich szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym roku zaangażowanie funduszy VC w Polsce może sięgnąć 2,5 mld złotych.