Stypendium College

Stypendium na roczną naukę w Ampleforth College oparte na indywidualnym programie rozwoju z możliwością dodatkowego dokształcenia. Stypendium College obejmuje również możliwość udziału w projekcie AFS.

Stypendium z przeznaczeniem na roczną naukę za granicą. Częścią jest przygotowanie oparte na indywidualnym programie rozwoju z możliwością dodatkowego dokształcenia trwające od października do maja. W trakcie nauki za granicą młodzież ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Po powrocie ze stypendium, każdy z uczestników przez rok pracuje z osobistym doradcą. Dla uczniów osiągających wybitne wyniki w nauce przewidziany jest staż w jednej ze spółek Grupy TDJ.

Aplikacje zbierane są na stypendium do Ampleforth College w Wielkiej Brytanii oraz jednej ze szkół zagranicznych w ramach programu AFS Polska. Aplikujący decyduje, w którym programie chce wziąć udział.

 

Dla kogo jest przeznaczony?

Program skierowany jest do dzieci pracowników spółek z Grupy TDJ. Kandydat w roku aplikacji musi ukończyć 2 lub 3 klasę gimnazjum i otrzymać promocję do rozpoczęcia kolejnego roku. Dodatkowo musi spełnić następujące dwa kryteria:
• średnia ocen ukończonej klasy w roku aplikacji winna wynosić nie mniej niż 4.5
• poziom angielskiego kandydata winien być na poziomie średniozaawansowanym (poziom B2).

Jak aplikować?

Rekrutacja zakłada cztery etapy:

I etap rekrutacji – formularz zgłoszeniowy, dostępny poniżej, należy przesłać między 1 czerwca a 4 września 2017r. Zachęcamy do wcześniejszego przesłania formularza, dzięki temu kandydaci zyskają więcej czasu na uzupełnienie zadania.

II etap rekrutacji – wykonanie zadania między 1 lipca a 5 września 2017r. przesłanego drogą mailową.

III etap rekrutacji – rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona tylko z wybranymi kandydatami oraz ich rodzicami. Rozmowy będą odbywać się między 6 a 13 września 2017r.

IV etap rekrutacji – warsztaty wyjazdowe, które odbędą się 22-24 września. Należy pamiętać, aby zarezerwować tę datę już dziś. Obecność jest obowiązkowa, jej brak będzie jednoznaczny z dyskwalifikacją. Do IV etapu zostaną zakwalifikowane tylko wybrane osoby. Wszyscy uczestnicy wyjazdu, również Ci, którzy nie otrzymają stypendium zakwalifikują się do Indywidualnego Programu Rozwoju, gdzie otrzymają wsparcie tutorskie.

W przypadku osób aplikujących do jednej ze szkół AFS Polska, będą musiały przejść proces rekrutacyjny realizowany przez AFS. Więcej o programie można znaleźć tutaj: http://poland.afs.org/

Ampleforth College

Brytyjska szkoła jest znana z wysokiego poziomu nauczania, a jednostkowe podejście do uczniów przynosi niezwykłe rezultaty. Ponad 90 proc. absolwentów Ampleforth College kontynuuje edukację na najlepszych uczelniach wyższych, a około 8 procent uczniów dostaje się na uniwersytety Oxford lub Cambridge.

Program nauczania jest przygotowywany indywidualnie dla każdej osoby – uczniowie mogą wybierać z całej puli zajęć: od ekonomii, przez design, teatr, po warsztaty laboratoryjne. W szkole działają też niecodzienne kluby, np. renowacji starych samochodów. Muzykalni uczniowie mogą z kolei dołączyć do szkolnej orkiestry. Ampleforth College z powodzeniem konkuruje z innymi placówkami w zawodach sportowych, takich jak: hokej na trawie, krykiet, rugby czy netball.

Gdzie znajduje się szkoła?
W miejscowości Ampleforth, w hrabstwie North Yorkshire.

Jak wygląda kampus Ampleforth College?
Na terenie Ampleforth znajduje się kilkanaście budynków przeznaczonych do różnych celów. Umiejscowionych jest tam 10 domów uczniowskich, dobrze wyposażone centrum sportowe, kościół oraz szkoła z wyszczególnionymi sekcjami tematycznymi.

Dlaczego warto aplikować?
Wyjazd pozwala na doszlifowanie języka angielskiego, zawarcie nowych znajomości z ludźmi z całego świata, rozwój swoich zainteresowań poprzez szeroki wachlarz zajęć dodatkowych oraz usamodzielnienie się.

Jakie i ile przedmiotów można wybrać?
Można wybrać maksymalnie 5 przedmiotów , a także różnorakie zajęcia dodatkowe, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz tradycyjnych przedmiotów takich jak matematyka czy fizyka można uczęszczać na Christian Theology, Ekonomię, Biznes, Historię Sztuki, Grekę, Design&Technology i wiele, wiele innych.

Jak wygląda rok w Ampleforth College?
Rok szkolny dzieli się na trymestry. Podczas każdego z nich odbywa się „half term”, czyli co najmniej tygodniowa przerwa w nauce.

Jak wygląda dzień w Ampleforth College?
Każdego dnia w planie lekcyjnym znajduje się 7 lekcji, które rozpoczynają się o 8:40 a kończą o 17:10. W ciągu całego dnia jest kilka przerw w tym jedna półtoragodzinna na lunch i odpoczynek. Po lekcjach można uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. O godzinie 19 rozpoczyna się czas na indywidualną naukę – tym uczniowie mają możliwość skorzystania z biblioteki.

Czym różni się Ampleforth College od polskich szkół?
W polskich szkołach kładzie się nacisk na wykształcenie teoretyczne, podczas gdy podstawa programowa w Wielkiej Brytanii zawiera w większości ćwiczenia praktyczne. Angielskie liceum pozwala uczniom na indywidualny dobór przedmiotów, natomiast w Polsce uczeń jest w stanie wybrać tylko poszczególne rozszerzenie.

Więcej praktycznych informacji rodzice i laureaci Stypendium College znajdą tutaj:
Informacje dla rodziców i laureatów Stypendium College_2016-2017

AFS Polska

AFS to program, który daje możliwość rocznego pobytu i nauki w jednym z 80 krajów na całym świecie. Dzięki uczęszczaniu do normalnej szkoły i mieszkaniu u rodzin, uczestnicy mają okazję poznać prawdziwą kulturę kraju w którym przebywają.

Celem programu AFS jest międzykulturowe uczenie się oraz wykorzystanie tych doświadczeń w przyszłości.

Od 1947 roku w programie wzięło udział ponad 400 000 młodych ludzi, dla których spędzony za granicą czas obfitował we wspaniałe przygody i doświadczenia wpływające na kształt ich dalszego życia. Dlaczego warto pojechać do wymianę AFS? Powodów jest kilka, jednak najważniejsze z nich to:

Szansa na lepszą uczelnie i pracę – w rekrutacji na najlepsze uniwersytety na świecie na aplikację kandydatów nie patrzy się tylko przez pryzmat ocen. Jednak przede wszystkim poprzez zdobyte doświadczenie oraz umiejętność pracy w środowisku międzynarodowym.

Rozwój międzykulturowych umiejętności – istotne jest poszerzenie horyzontów i umiejętności bardziej kompleksowego i globalnego spojrzenia na problemy społeczności.

Kompetencje językowe – nie ma lepszej i bardziej skutecznej metody języka obcego niż zupełne zanurzenie się w kulturze, w której używa się danego języka.

Lepsze zrozumienie siebie i poznanie swoich możliwości – Uczniowie, którzy uczyli się za granicą to wracają do swoich domów z nowymi pomysłami i perspektywami dla siebie. Wyjazd i spotkanie się z nową, odmienną kulturą pomoże każdemu odkryć swoje nowe mocne strony i umiejętności, podjąć nowe wyzwania i spojrzeć z innej perspektywy na problemy.

Możliwość poznania nowych – Podczas pobytu za granicą można doświadczyć nieskończenie wiele nowych chwil. Uczestnicy czasem po zakończeniu programu odnajdują swoją ścieżkę kariery, która czasem różni się od tego, co planowali wcześniej robić.

 

REGULAMIN PROGRAMU STYPENDIUM COLLEGE