Jesteśmy firmą rodzinną, która buduje długoterminową wartość, inwestując w obszarach: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation.
Czytaj więcejTOMASZ DOMOGAŁA
Przewodniczący Rady Nadzorczej
TOMASZ DOMOGAŁA
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Jest absolwentem programu Master of Business Administration na Stanford Graduate School of Business w USA. Uzyskał również dyplomy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz University of Loughborough w Wielkiej Brytanii na Wydziale Mechanical and Manufacturing Engineering. W 2010 roku Tomasz Domogała przejął od ojca holding przemysłowy, który przekształcił w rodzinną firmę inwestycyjną. Obecnie największym obszarem inwestycyjnym TDJ jest Equity, do którego należą spółki notowane na GPW w Warszawie FAMUR i Zamet oraz podmioty niepubliczne – PGO, Glinik, FPM i najświeższe w portfelu Teamtechnik, Projekt Solartechnik, Miya Cosmetics i EDINA Vetcare Group. Tomasz Domogała inwestuje także na rynku nieruchomości oraz w startupy. Jest założycielem TDJ Foundation, wspierającej edukację oraz rozwój dzieci i młodzieży.
JACEK LEONKIEWICZ
Prezes Zarządu
JACEK LEONKIEWICZ
Prezes Zarządu
Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej oraz CEMS Master in International Management na CBS w Kopenhadze, studiował także w Madrycie. Karierę zawodową rozpoczął w J.P. Morgan i Merrill Lynch w Londynie. Następnie był związany z PKO TFI, gdzie zajmował się analizą rynku akcji, zwłaszcza spółek z sektora budowlanego, przemysłowego, deweloperskiego i transportowego. W latach od 2013-2015 pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego ds. Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w PKP, gdzie odpowiadał m.in. za nadzorowanie procesów prywatyzacyjnych w Grupie PKP. Przeprowadził m.in. debiut giełdowy i ABB spółki PKP Cargo. W okresie od stycznia 2015 do marca 2016 był prezesem PKP Intercity. Od kwietnia 2016 r. jako partner zarządzający w TDJ Equity odpowiadał za nadzór właścicielski. Od stycznia 2023 r. prezes TDJ S.A. Zasiada ponadto w radach nadzorczych spółek portfelowych: FPM, Odlewnia Śrem, Pioma Odlewnia, Pemug, ZBM oraz PGO.
CZESŁAW KISIEL
Wiceprezes Zarządu
CZESŁAW KISIEL
Wiceprezes Zarządu
Odpowiedzialny za ład korporacyjny w całym TDJ, z którą związany jest od roku 1992. W wielu jej spółkach pełnił funkcje zarządcze, biorąc aktywny udział w licznych procesach inwestycyjnych i akwizycyjnych. Obecnie zasiada w organach zarządzających i radach nadzorczych wielu podmiotów grupy kapitałowej TDJ. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkiem kapitałowym i finansami przedsiębiorstw. Ukończył Wydział Ekonomiki Produkcji Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Absolwent Podyplomowych Studiów Menedżerskich opartych o strukturę MBA, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Robert Rogowski
Wiceprezes Zarządu
Robert Rogowski
Wiceprezes Zarządu
Jest absolwentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na Wydziale Mechanicznym. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem w Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania oraz The Central Europe Trust and The Chartered Association of Certified Accountants (ACCA).
Od 1998 r. pracuje w obszarze finansów, zarządzania strategicznego i operacyjnego, głównie dla spółek produkcyjnych, notowanych na GPW. Pełnił funkcje zarządcze w firmach: Indykpol S.A. oraz Fabryki Mebli Forte S.A. W TDJ, od 2018 r. roku odpowiada za zarządzanie finansami firmy. Od stycznia 2023 r. wieprezes zarządu TDJ S.A.
ADAM TOBOREK
Partner Zarządzający w TDJ Equity
ADAM TOBOREK
Partner Zarządzający w TDJ Equity
Jest absolwentem programu MBA Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ukończył także liczne kursy menedżerskie. Zawodową karierę rozpoczynał w spółkach BRADO, gdzie piastował m.in. stanowisko Prezesa Zarządu Z.M. BRADO 2 S.A. Pełnił funkcję Prezesa Zarządu także w RODO SRL w Rumunii oraz Lodus Sp. Z o.o. Był Dyrektorem Centrum Dystrybucji w Animex S.A. (Smithfield Foods Incorporated), a w latach 2000-2015 związał się z fińską Grupą RAMIRENT, gdzie sprawował funkcję Wiceprezesa Zarządu RAMIRENT Scaffolding Sp. Z o.o. oraz Członka Zarządu RAMIRENT S.A. Od kwietnia 2015 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu NiUW Glinik, a kilka miesięcy później został Prezesem Zarządu tej spółki. Od 2017 do końca czerwca 2021 prowadził segment kompleksów ścianowych i zarządzał sprzedażą eksportową w Grupie FAMUR w segmencie Underground. Jako partner zarządzający TDJ Equity jest odpowiedzialny za nadzór właścicielski nad spółkami portfelowymi oraz realizację strategii budowy portfela, w tym prowadzenie procesów M&A.
MACIEJ WÓJCIK
Partner Zarządzający w TDJ Estate
MACIEJ WÓJCIK
Partner Zarządzający w TDJ Estate
Specjalizuje się w branży nieruchomości i odpowiedzialny jest za sektor Estate. Z TDJ związany od kwietnia 2011 r. a od września 2012 r. pełni funkcję prezesa zarządu TDJ Estate. W latach 2007-2010 pracował dla międzynarodowych deweloperskich funduszy inwestycyjnych realizujących projekty mieszkaniowe i biurowe. We wcześniejszych latach pełnił funkcje menadżerskie w wiodących spółkach sektora dystrybucji (Carrefour, Auchan) oraz sektora paliwowego (Amoco). Jest absolwentem podyplomowych studiów w zakresie MBA na Politechnice Krakowskiej prowadzonych we współpracy z Connecticut State University. Posiada uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego oraz inne licencje sektora nieruchomości.
BARTŁOMIEJ SOLIK
Partner Zarządzający w TDJ Estate
BARTŁOMIEJ SOLIK
Partner Zarządzający w TDJ Estate
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Matematyczno- Fizyczno-Chemiczny oraz Wycena i Gospodarka Nieruchomościami). Ukończył cykl szkoleń CCIM. Od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem nieruchomości. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując dla międzynarodowych deweloperów, takich jak Reinhold i Panattoni, a także dla sieci handlowej Decathlon oraz Biura Inwestycji Kapitałowych SA, specjalizującego się w budowie i wynajmie powierzchni magazynowych i handlowych. Nadzorował procesy inwestycyjne od momentu zakupu gruntu, poprzez etapy projektowe, pozyskiwanie najemców, aż do oddania obiektów do użytkowania. Odpowiadał również za monitorowanie rynku nieruchomości komercyjnych. Od 2013 r. związany z Grupą TDJ. Odpowiada za segment nieruchomości komercyjnych oraz obszar land development. Nadzoruje między innymi proces budowy i komercjalizacji nowego kompleksu biurowego .KTW powstającego w Katowickiej Strefie Kultury. Jest również odpowiedzialny za projekt „Zbrosławice”.
Tomasz Stadnik
Partner Zarządzający w TDJ Finance
Tomasz Stadnik
Partner Zarządzający w TDJ Finance
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunku finanse i bankowość. Od 20 lat związany z zarządzaniem aktywami i rynkiem finansowym. Posiada licencje doradcy inwestycyjnego, maklera papierów wartościowych oraz tytuł Financial Risk Manager. W latach 2000-2007 związany z Credit Suisse Asset Management, początkowo w Warszawie potem w Londynie jako zarządzający aktywami na rynkach wschodzących. W latach 2007-2008 w ABN AMRO w Londynie jako Director, Co-Head of Global Emerging Markets Debt. W latach 2009-2016 związany z grupą PZU, odpowiadał za wdrożenie i zarządzanie strategią discretionary macro dla portfela kapitału własnego grupy oraz zarządzanie aktywami klientów zewnętrznych między innymi jako Chief Investment Officer w Asset Management oraz w latach 2015-16 CEO w TFI PZU. W latach 2016-19 pracował w zarządach Skarbiec Asset Management Holding oraz Rockbridge TFI.
OLIWIA KWIATKOWSKA
Partner Zarządzający w TDJ Foundation
OLIWIA KWIATKOWSKA
Partner Zarządzający w TDJ Foundation
Partner Zarządzająca w TDJ Foundation. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na specjalizacji Finanse Przedsiębiorstw oraz uzyskała Joint Master Degree w zakresie Zarządzania Ryzykiem i Aktywami (Quantitative Asset and Risk Management) na University of Applied Sciences BFI Vienna przy współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Oliwia Kwiatkowska jest związana z TDJ Foundation od 2014 roku, a od 2015 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu. Odpowiada za działalność operacyjną, rozwój i zarządzanie strategiczne piątego obszaru działalności TDJ, inwestującego w edukację i rozwój młodych ludzi.
DOBROCHNA LAMA
Partner Zarządzający w TDJ Foundation
DOBROCHNA LAMA
Partner Zarządzający w TDJ Foundation
Partner Zarządzająca w TDJ Foundation. Jest absolwentką studiów magisterskich na Sydney University w Australii oraz studiów podyplomowych na kierunku Pedagogika na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu programów edukacyjnych, które zdobywała jako nauczyciel, dyrektor szkoły, trener i konsultant dla kadr zarządzających i nauczycieli, w tym również dla placówek edukacyjnych za granicą. Z TDJ Foundation jest związana od 2019 roku. Odpowiada za zarządzanie strategiczne, działalność operacyjną i rozwój fundacji w szczególności w obszarze edukacji spersonalizowanej, działalność Instytutu Educare, prowadzenia placówek oświatowych oraz za bieżące wsparcie Projektu Campus.
MICHAŁ GOŁĄBEK
Dyrektor Business Excellence
Expert w dziedzinie wdrażania i rozwoju kultury Lean Management w Organizacjach. Certyfikowany Master Coach Visual Performance Management Academy. W swojej dotychczasowej karierze wspierał klientów w transformacjach procesów i budowaniu świadomości potrzeby zmian wśród kadry zarządzającej. Swoje bogate doświadczenie zawdzięcza pracy w kilkudziesięciu firmach w Polsce w wielu gałęziach przemysłu: metalurgicznym (hutnictwo), elektromaszynowym, motoryzacyjnym, transporcie i logistyce, spożywczo – rolniczym, drzewno – papierniczym oraz w administracji publicznej.
Obecnie odpowiada za rozwój oraz wdrożenia programu TDJ Lean Management oraz najlepszych praktyk i standardów. Koncentruje się na strategicznym podejściu do transformacji organizacji, prowadząc liczne warsztaty dla kadry zarządzającej oraz zespołów wdrożeniowych, wykorzystując przy tym najlepsze praktyki Lean Manufacturing oraz Change Management. Jest Absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu o specjalizacji psychologii w zarządzaniu. Prelegent Europejskiego Kongresu Lean Manufacturing w Katowicach. Pasjonat ciągłego doskonalenia i wyznaczania ambitnych celów.
MARTA LAMIK
Dyrektor Biura Zarządu
Odpowiedzialna za właściwe funkcjonowanie Biura Zarządu.
Koncentracja jej funkcji zawodowej skupia się wokół wielozadaniowego wsparcia Rady Nadzorczej i Zarządu. Zarządza zespołem Biura Zarządu, który wspomaga obszary inwestycyjne TDJ w wykonywaniu ich zadań. Z TDJ SA związana od 2008 roku. Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Śląskim.
GRZEGORZ MORAWIEC
Dyrektor Działu Prawnego
Radca prawny. Specjalizuje się w prawie spółek, publicznym obrocie papierami wartościowymi, prawie antymonopolowym oraz zagadnieniach z zakresu funkcjonowania funduszy inwestycyjnych. Posiada doświadczenie zawodowe w budowaniu strategii rozwoju i restrukturyzacji grup kapitałowych oraz wprowadzania systemów nadzoru właścicielskiego. Grzegorz Morawiec był doradcą przy procesach nabywania prywatyzowanych spółek, a także przeprowadził od strony prawnej kilkanaście transakcji związanych z nabywaniem lub zbywaniem kontrolnych pakietów akcji lub udziałów spółek kapitałowych, w tym także spółek publicznych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu wszelkiego rodzaju przekształceń, podziałów i fuzji spółek osobowych oraz kapitałowych. W roku 2006 koordynował prace przy wprowadzeniu na Giełdę Papierów Wartościowych S.A. spółki Fabryka Maszyn Famur S.A., a w roku 2011 pełnił rolę doradcy prawnego w trakcie oferty publicznej spółek PGO S.A. i Zamet Industry S.A.
MARCIN NOWAK
Dyrektor Business Excellence
Absolwent Politechniki Śląskiej na kierunku Inżynieria Produkcji oraz Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania na kierunku Handel Zagraniczny. Certyfikowany Master Coach Visual Performance Management (VPM). Autor programów ciągłego doskonalenia i transformacji organizacji opartych o kulturę Lean Management. Prelegent i uczestnik wielu konferencji o tematyce Lean Management. Posiada bogate doświadczenie w kierowaniu zespołami oraz projektami w sektorach automotive, logistyka, transport, usługi, przemysł maszynowy oraz ciężki, m.in. w Grupie Saint Gobain, w Grupie Deutsche Bahn oraz PKP Intercity, gdzie pełnił funkcję Dyrektora Projektu i odpowiadał za optymalizację procesów operacyjnych oraz transformację organizacji w oparciu o metodologię Lean. Obecnie odpowiada za rozwój oraz wdrożenia programu TDJ Lean Management oraz najlepszych praktyk i standardów. Koncentruje się na strategicznym podejściu do transformacji organizacji, prowadząc liczne warsztaty dla kadry zarządzającej oraz zespołów wdrożeniowych, wykorzystując przy tym najlepsze praktyki Lean oraz Change Management.
RADOSŁAW TOPOREK
Dyrektor HR
Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu i wdrażaniu strategii oraz zarządzaniu kluczowymi procesami w obszarze HR. Większość swojej kariery zawodowej był związany z Grupą Cersanit, gdzie pełnił funkcję Dyrektora Personalnego. Odpowiadał tam m. in. za wdrażanie od podstaw standardów HR na poziomie globalnym.
W TDJ jest odpowiedzialny za kształtowanie i rozwój kultury organizacyjnej opartej na wartościach, wdrażaniu najlepszych praktyk i standardów w obszarze HR m. in. w zakresie budowania zaangażowania pracowników oraz programu przyciągania i rozwoju Talentów.
Jest absolwentem studiów Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu Psychologii Społecznej SWPS w Warszawie, Szkołę Coachów Erickson College International oraz Program Rozwoju Managerów ICAN Institute.
DAWID WACHOWIAK
Dyrektor IT
Absolwent informatyki w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz Akademii Managerów IT w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
W swojej karierze pełnił funckję m.in. projekt managera, produkt managera i architekta systemów informatycznych budowanych pod kątem specyficznych potrzeb klienta m.in. dla sektora telekomunikacyjnego oraz energetycznego. Posiada kilkuletnie doświadczenie w kierowaniu projektami w obszarze IT oraz w organizacji procesu wytwarzania oprogramowania i zarządzania IT, poparte licznymi certyfikatami m.in. PRINCE2® Practitioner, IPMA D, ITIL, CIS: Information Security Manager acc. to ISO/IEC 27001.
Z TDJ związany od 2011 roku. Obecnie pełni funkcję Dyrektora IT w TDJ i FAMUR S.A, gdzie odpowiada za operacyjne zarządzanie IT oraz realizację strategii IT.
MARCIN ZACHOWICZ
Dyrektor Biura Komunikacji
Odpowiada za pozycjonowanie marki TDJ i umacnianie jej wizerunku, a także kształtowanie polityki PR i CSR firmy.
Marcin Zachowicz przez ostatnie cztery lata był Dyrektorem Biura Komunikacji oraz rzecznikiem prasowym Grupy Lotos S.A., z którą był związany od 1996 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, studiów podyplomowych Hague Academy of International Law oraz studiów MBA na University of Strahclyde we współpracy z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów. Ponadto brał udział w dedykowanych szkoleniach menedżerskich organizowanych m.in. przez Harvard Business School.
1991–2001
TDJ – REGIONALNA FIRMA RODZINNA
W 1991 roku powstaje zalążek działalności TDJ, firma AB Consulting. Zajmuje się inwestycjami, tworzeniem nowych firm, rozwojem przedsięwzięć biznesowych oraz zakupem innych spółek. Samodzielnie kieruje nią Jacek Domogała. W zmieniającej się w Polsce rzeczywistości gospodarczej firma rozwija się bardzo dynamicznie, a skala działalności logistycznej i chłodniczej doprowadza do negocjacji zakupu Horteksu – ówczesnego lidera na tym rynku.
1991–2001
1991
Podział biznesu pomiędzy dwóch braci, na część spożywczą (Jacka) i obuwniczą (Michała)
Powstaje AB Consulting (przyszły TDJ)
1993
Niedaleko Orzesza powstaje zakład zajmujący się produkcją mięsa
1995
Zakup zakładów drobiarskich w Leszczynach i Tomicach oraz prowadzenie działalności produkcyjno-handlowej pod marką Brado-2
1997
Zakup chłodni w Leszczynach, Chrzanowie, Toszku, Będzinie, Tychach, Opolu i Olsztynie
2000
Kupno 500 ha terenów rolniczych w miejscowości Wieszowa
Zakup Warmińskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo Warzywnego Kwidzyn
2001
Zakup Przedsiębiorstwa Handlu Chemikaliami Chemia Wrocław
2010–2017
TDJ – RODZINNA FIRMA INWESTYCYJNA
W 2010 r. stery firmy przejmuje syn Jacka – Tomasz Domogała. Rozpoczyna przekształcanie TDJ w kierunku firmy rodzinnej inwestującej w różnego typu aktywa. Rok później, z myślą o poszerzeniu działalności w sektorze nieruchomości, powstaje spółka TDJ Estate. W tym czasie powstają również pozostałe obszary rozwoju: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation.
2010–2017
2011
Oddanie do użytku nowego zakładu FAMUR-2
Zakup Fabryki Maszyn Glinik – spółki projektującej i produkującej maszyny i urządzenia dla przemysłu, głównie wydobywczego. Producent zmechanizowanych obudów górniczych i systemów odstawy urobku ze ściany
Powstanie TDJ Estate
TDJ Estate zajmuje się inwestycjami w sektorze nieruchomości, w tym głównie w nieruchomości biurowe i mieszkaniowe, a także przemysłowe, usługowe, rolne jak i przeznaczone do zabudowy
Wypłata dywidendy w formie akcji spółek
Pierwsza w historii polskiej giełdy wypłata dywidendy w postaci akcji spółek – Famur S.A. w dywidendzie wypłaca akcje Polskiej Grupy Odlewniczej oraz Zamet Industry
2012
Powołanie TDJ Foundation, za pośrednictwem której firma dzieli się swoimi sukcesami, inwestując w wiedzę oraz potencjał młodych pokoleń. Fundacja poprzez swoje programy, wyrównuje szanse, umożliwiając dostęp do najlepszych praktyk edukacyjnych.
2013
Kupno Mostostal Chojnice, spółki świadczącej usługi głównie w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych mostów i wiaduktów oraz sektora budownictwa przemysłowego i infrastrukturalnego
2014
TDJ Estate buduje pierwsze osiedle mieszkaniowe. W ramach Osiedla Franciszkańskiego powstaje 1300 mieszkań w Katowicach
Zakup spółki FAMAK, producenta urządzeń i systemów do transportu ciągłego oraz dla obszaru dźwignicowego. Lider w projektowaniu i realizacji sprzętu dla układów nawęglania w Polsce
2015
Do TDJ dołącza FPM, projektant i producent maszyn służących do przemiału, kruszenia i transportu surowców oraz urządzeń paleniskowych
Powstaje obszar TDJ Venture – zajmujący się inwestycjami w startupy
2016
TDJ Estate inauguruje budowę .KTW – kompleksu dwóch biurowców zlokalizowanych w ścisłym centrum Katowic, obok „Spodka”
Przejęcie przez TDJ kontroli nad Kopex S.A.
Najważniejsze wydarzenie w procesie konsolidacji krajowej branży okołogórniczej wokół Grupy FAMUR. TDJ doprowadził do zakupu przez Famur (już w 2017 roku) pakietu kontrolnego jego głównego krajowego konkurenta – Kopeksu. Tomasz Domogała dążył do tego przez wiele lat, gdyż uważał, że to nie konkurencja, a współpraca jest kluczem do zbudowania prawdziwie globalnej spółki. To jedna z największych akwizycji w branży przemysłowej w Polsce. Otworzyła drogę do budowy w ramach Grupy FAMUR, silnego, polskiego podmiotu, zdolnego do realizacji dużych projektów wydobywczo-energetycznych na całym świecie.
2017
PGO nabywa udziały spółki Kopex Foundry. Tym samym powstaje największa w Polsce grupa przemysłowa specjalizująca się w produkcji odlewów i odkuwek
Sprzedaż 20% akcji Famuru w procesie ABB i podniesienie kapitału zakładowego o 15%. Famur kupuje Kopex od TDJ
Zawiązanie TDJ Pitango Ventures, polsko-izraelskiego funduszu Venture Capital, który inwestuje w technologiczne startupy o globalnym potencjale wzrostu.
Pierwsza inwestycja TDJ Pitango Ventures. W grudniu do portfela funduszu trafiła spółka StethoMe rozwijająca inteligentne urządzenie medyczne do kontroli w warunkach domowych stanu zdrowia płuc i serca oraz temperatury ciała.
1977–1990
TDJ – POCZĄTEK
Historia TDJ sięga trudnych dla prywatnej inicjatywy lat 70-tych, kiedy to w roku 1977 bracia Jacek i Michał Domogała zakładają swój pierwszy biznes – uprawę asparagusa i goździków. W kolejnych latach kierowani intuicją, pomysłowością i rozeznaniem rynku zmieniają profil działalności, inwestując kolejno w tłocznię blach samochodowych, fabrykę obuwia, a następnie w produkcję dań gotowych.
1977–1990
1977
Początki ogrodnictwa – uprawa asparagusa i goździków
1983
Założenie jednej z pierwszych polskich, prywatnych firm motoryzacyjnych – tłoczni produkującej elementy karoserii samochodowej pod nazwą Wytwórnia Części Zamiennych i Akcesoriów w Orzeszu
1988
Rozpoczęła działalność fabryka obuwia BRADO, zatrudniająca 600 osób
1990
Powstanie firmy Aardo, produkującej dania gotowe
2002–2009
TDJ – ŚLĄSKI HOLDING PRZEMYSŁOWY
W 2002 roku Jacek Domogała kupuje znajdującą się na skraju bankructwa Fabrykę Maszyn FAMUR. Po spłacie milionowych długów i przeprowadzeniu niezbędnej restrukturyzacji w ciągu kilku lat tworzy pierwszą na polskim rynku firmę oferującą nie tylko pojedyncze maszyny czy urządzenia, ale także kompleksowe rozwiązania dla przemysłu wydobywczego. Dzięki wprowadzeniu FAMURU w 2006 roku na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie pozyskano 300 mln zł na dalszy rozwój.
2002–2009
2002
Zakup Fabryki Maszyn FAMUR
2004
Zakup Zamet Budowa Maszyn, spółki produkującej maszyny i urządzenia dla hutnictwa, metalurgii oraz przemysłu spożywczego
Kupno wydziału mechanicznego Huta Zygmunt w Bytomiu, uznanej marki na światowym rynku urządzeń kuźniczych
2005
Akwizycja FAZOS i powstanie pierwszej w Polsce firmy oferującej kompleksowe rozwiązanie dla górnictwa
2005-2008
Wyjście z branży spożywczej i logistycznej
2006
Debiut Grupy Famur na GPW w Warszawie
Zakup Fabryki Maszyn PIOMA, jednej z największych światowych producentów maszyn i urządzeń górniczych, specjalizujących się w systemach transportu ciągłego i przeładunku oraz transportu materiałów i ludzi
2007
Zakup Odlewni Żeliwa Śrem, producenta odlewów żeliwnych o masie od 0,5 kilograma do 30 ton. Rozpoczęcie budowy Polskiej Grupy Odlewniczej
2018–2022
TDJ – NOWA STRATEGIA
Od 2018 r. TDJ realizuje przyjętą na pięć lat nową strategię biznesową. Jej celem jest budowa długoterminowej wartości firmy w pięciu obszarach: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation. Z zaangażowaniem pracujemy na to, by być preferowanym inwestorem, tworzącym znaczącą wartość dodaną dla naszych partnerów. Fundamentem naszej działalności są ludzie dlatego bardzo dobrze rozumiemy potrzeby polskich przedsiębiorców, z którymi często dzielimy podobne doświadczenia.
2018–2022
1977–1990
TDJ – POCZĄTEK
Historia TDJ sięga trudnych dla prywatnej inicjatywy lat 70-tych, kiedy to w roku 1977 bracia Jacek i Michał Domogała zakładają swój pierwszy biznes – uprawę asparagusa i goździków. W kolejnych latach kierowani intuicją, pomysłowością i rozeznaniem rynku zmieniają profil działalności, inwestując kolejno w tłocznię blach samochodowych, fabrykę obuwia, a następnie w produkcję dań gotowych.
1977–1990
1977
Początki ogrodnictwa – uprawa asparagusa i goździków
1983
Założenie jednej z pierwszych polskich, prywatnych firm motoryzacyjnych – tłoczni produkującej elementy karoserii samochodowej pod nazwą Wytwórnia Części Zamiennych i Akcesoriów w Orzeszu
1988
Rozpoczęła działalność fabryka obuwia BRADO, zatrudniająca 600 osób
1990
Powstanie firmy Aardo, produkującej dania gotowe
1991–2001
TDJ – REGIONALNA FIRMA RODZINNA
W 1991 roku powstaje zalążek działalności TDJ, firma AB Consulting. Zajmuje się inwestycjami, tworzeniem nowych firm, rozwojem przedsięwzięć biznesowych oraz zakupem innych spółek. Samodzielnie kieruje nią Jacek Domogała. W zmieniającej się w Polsce rzeczywistości gospodarczej firma rozwija się bardzo dynamicznie, a skala działalności logistycznej i chłodniczej doprowadza do negocjacji zakupu Horteksu – ówczesnego lidera na tym rynku.
1991–2001
1991
Podział biznesu pomiędzy dwóch braci, na część spożywczą (Jacka) i obuwniczą (Michała)
Powstaje AB Consulting (przyszły TDJ)
1993
Niedaleko Orzesza powstaje zakład zajmujący się produkcją mięsa
1995
Zakup zakładów drobiarskich w Leszczynach i Tomicach oraz prowadzenie działalności produkcyjno-handlowej pod marką Brado-2
1997
Zakup chłodni w Leszczynach, Chrzanowie, Toszku, Będzinie, Tychach, Opolu i Olsztynie
2000
Kupno 500 ha terenów rolniczych w miejscowości Wieszowa
Zakup Warmińskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo Warzywnego Kwidzyn
2001
Zakup Przedsiębiorstwa Handlu Chemikaliami Chemia Wrocław
2002–2009
TDJ – ŚLĄSKI HOLDING PRZEMYSŁOWY
W 2002 roku Jacek Domogała kupuje znajdującą się na skraju bankructwa Fabrykę Maszyn FAMUR. Po spłacie milionowych długów i przeprowadzeniu niezbędnej restrukturyzacji w ciągu kilku lat tworzy pierwszą na polskim rynku firmę oferującą nie tylko pojedyncze maszyny czy urządzenia, ale także kompleksowe rozwiązania dla przemysłu wydobywczego. Dzięki wprowadzeniu FAMURU w 2006 roku na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie pozyskano 300 mln zł na dalszy rozwój.
2002–2009
2002
Zakup Fabryki Maszyn FAMUR
2004
Zakup Zamet Budowa Maszyn, spółki produkującej maszyny i urządzenia dla hutnictwa, metalurgii oraz przemysłu spożywczego
Kupno wydziału mechanicznego Huta Zygmunt w Bytomiu, uznanej marki na światowym rynku urządzeń kuźniczych
2005
Akwizycja FAZOS i powstanie pierwszej w Polsce firmy oferującej kompleksowe rozwiązanie dla górnictwa
2005-2008
Wyjście z branży spożywczej i logistycznej
2006
Debiut Grupy Famur na GPW w Warszawie
Zakup Fabryki Maszyn PIOMA, jednej z największych światowych producentów maszyn i urządzeń górniczych, specjalizujących się w systemach transportu ciągłego i przeładunku oraz transportu materiałów i ludzi
2007
Zakup Odlewni Żeliwa Śrem, producenta odlewów żeliwnych o masie od 0,5 kilograma do 30 ton. Rozpoczęcie budowy Polskiej Grupy Odlewniczej
2010–2017
TDJ – RODZINNA FIRMA INWESTYCYJNA
W 2010 r. stery firmy przejmuje syn Jacka – Tomasz Domogała. Rozpoczyna przekształcanie TDJ w kierunku firmy rodzinnej inwestującej w różnego typu aktywa. Rok później, z myślą o poszerzeniu działalności w sektorze nieruchomości, powstaje spółka TDJ Estate. W tym czasie powstają również pozostałe obszary rozwoju: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation.
2010–2017
2011
Oddanie do użytku nowego zakładu FAMUR-2
Zakup Fabryki Maszyn Glinik – spółki projektującej i produkującej maszyny i urządzenia dla przemysłu, głównie wydobywczego. Producent zmechanizowanych obudów górniczych i systemów odstawy urobku ze ściany
Powstanie TDJ Estate
TDJ Estate zajmuje się inwestycjami w sektorze nieruchomości, w tym głównie w nieruchomości biurowe i mieszkaniowe, a także przemysłowe, usługowe, rolne jak i przeznaczone do zabudowy
Wypłata dywidendy w formie akcji spółek
Pierwsza w historii polskiej giełdy wypłata dywidendy w postaci akcji spółek – Famur S.A. w dywidendzie wypłaca akcje Polskiej Grupy Odlewniczej oraz Zamet Industry
2012
Powołanie TDJ Foundation, za pośrednictwem której firma dzieli się swoimi sukcesami, inwestując w wiedzę oraz potencjał młodych pokoleń. Fundacja poprzez swoje programy, wyrównuje szanse, umożliwiając dostęp do najlepszych praktyk edukacyjnych.
2013
Kupno Mostostal Chojnice, spółki świadczącej usługi głównie w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych mostów i wiaduktów oraz sektora budownictwa przemysłowego i infrastrukturalnego
2014
TDJ Estate buduje pierwsze osiedle mieszkaniowe. W ramach Osiedla Franciszkańskiego powstaje 1300 mieszkań w Katowicach
Zakup spółki FAMAK, producenta urządzeń i systemów do transportu ciągłego oraz dla obszaru dźwignicowego. Lider w projektowaniu i realizacji sprzętu dla układów nawęglania w Polsce
2015
Do TDJ dołącza FPM, projektant i producent maszyn służących do przemiału, kruszenia i transportu surowców oraz urządzeń paleniskowych
Powstaje obszar TDJ Venture – zajmujący się inwestycjami w startupy
2016
TDJ Estate inauguruje budowę .KTW – kompleksu dwóch biurowców zlokalizowanych w ścisłym centrum Katowic, obok „Spodka”
Przejęcie przez TDJ kontroli nad Kopex S.A.
Najważniejsze wydarzenie w procesie konsolidacji krajowej branży okołogórniczej wokół Grupy FAMUR. TDJ doprowadził do zakupu przez Famur (już w 2017 roku) pakietu kontrolnego jego głównego krajowego konkurenta – Kopeksu. Tomasz Domogała dążył do tego przez wiele lat, gdyż uważał, że to nie konkurencja, a współpraca jest kluczem do zbudowania prawdziwie globalnej spółki. To jedna z największych akwizycji w branży przemysłowej w Polsce. Otworzyła drogę do budowy w ramach Grupy FAMUR, silnego, polskiego podmiotu, zdolnego do realizacji dużych projektów wydobywczo-energetycznych na całym świecie.
2017
PGO nabywa udziały spółki Kopex Foundry. Tym samym powstaje największa w Polsce grupa przemysłowa specjalizująca się w produkcji odlewów i odkuwek
Sprzedaż 20% akcji Famuru w procesie ABB i podniesienie kapitału zakładowego o 15%. Famur kupuje Kopex od TDJ
Zawiązanie TDJ Pitango Ventures, polsko-izraelskiego funduszu Venture Capital, który inwestuje w technologiczne startupy o globalnym potencjale wzrostu.
Pierwsza inwestycja TDJ Pitango Ventures. W grudniu do portfela funduszu trafiła spółka StethoMe rozwijająca inteligentne urządzenie medyczne do kontroli w warunkach domowych stanu zdrowia płuc i serca oraz temperatury ciała.
2018–2022
TDJ – NOWA STRATEGIA
Od 2018 r. TDJ realizuje przyjętą na pięć lat nową strategię biznesową. Jej celem jest budowa długoterminowej wartości firmy w pięciu obszarach: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation. Z zaangażowaniem pracujemy na to, by być preferowanym inwestorem, tworzącym znaczącą wartość dodaną dla naszych partnerów. Fundamentem naszej działalności są ludzie dlatego bardzo dobrze rozumiemy potrzeby polskich przedsiębiorców, z którymi często dzielimy podobne doświadczenia.
2018–2022